Білозерщина запрошує!

Наш блог надає можливість усім користувачам дізнаватись про найцікавіші сторінки історії рідного краю. Заходьте! Читайте! Діліться враженнями! І мандруйте Білозерщиною - реальною і віртуальною!!!

субота, 21 липня 2018 р.

Туристичні дива.Токарівка - маєток Ерделі і храм.






Результат пошуку зображень за запитом "токарівка ерделі"

Результат пошуку зображень за запитом "токарівка ерделі"


   Перші представники родини Ерделі переселилися в Північне Причорномор'я в кінці XVIII ст. із Трансільванії, вже в XIX ст. стали одною з найвідоміших і багатих родин краю. Їх родовий маєток знаходився в Ердельївці (тепер в Кіровоградській області). А на Херсонщині їм належала Токарівка (Білозерський район).



   Назва походить від прізвища перших власників. Токарівка заснована 27 червня 1780 року хорунжим польської армії Антоном Токаревським. Але ще в катеринівські часи він програв свій маєток сім'ї Ерделі, які і володіли Токарівкою.
Ерделі Олександр Семенович - херсонський губернатор з 1876 по 1890 роки, фактично ж – з 1874, коли став виконуючим обов'язки губернатора. У 1879 році Ерделі удостоївся ордена св. Станіслава першого ступеня, в 1883-му – св. Анни першого ступеня, в 1888-му – св. Володимира другого ступеня. У 1890-му став Почесним громадянином Херсона.
 


 Всі ці винагороди – результат плідної діяльності на благо міста і краю. Завдяки Ерделі, наприклад, місто обзавелося такими корисними закладами, як відділення державного банку, реальне училище, був прокладений водопровід. При ньому були упорядковані мостові і проспекти, ринки і бійні. Але вулицю Комсомольську не випадково вибрали для увічнення його імені. На ній концентрувалися дуже симпатичні будівлі, що з'явилися, так або інакше, завдяки сприянню Ерделі: губернське земство, Театр (1889) і Міська бібліотека.

 


У Токарівці знаходилися дві економії, що належали дітям Олександра Семеновича: Сергія Павловича, Марії Олександрівни та їх дітей Павла і Олександра.


Від багаточисельних споруд економії збереглася мала частина. Один з двох комплексів можна оглянути біля нової церкви княгині Ольги, яку добре видно з дороги.



   У 1996-1998 роках у селі постав новий храм Святої Рівноапостольної княгині Ольги, що є його головною окрасою і своєрідною візитною карткою.
Білозерська команда обласного проекту "ПрофіКемп" запрошує.

Немає коментарів:

Дописати коментар